Sun07252021

Last updateFri, 11 Jun 2021 3pm

Artikli

Font Size

Profile

Menu Style

Cpanel
Error
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
 • Error loading component: com_content, 1
Back You are here: Home Vijesti i obavještenja Vijesti iz našeg Medžlisa Okrugli sto: Konjičke medrese i muderrisi

U okviru manifestacije „Dani tradicionalnih mevluda 2019.“ u ponedjeljak 15. jula 2019. godine u Galeriji Medžlisa IZ-e Konjic, s početkom u 19:30 sati, održan je okrugli sto na temu "Konjičke medrese i muderrisi". Izlagači su bili uvaženi profesori: prof.dr.Ismet Bušatlić, prof.dr. Senadin Lavić, prof.dr. Adnan Velagić.

Na početku programa prisutnima se obratio glavni imam Medžlisa Islamske zajednice Konjic Refik ef. Delić koji je izrazio dobrodošlicu profesorima i svim prisutnima te ukazao na želju i namjeru Medžlisa Islamske zajedncie Konjic da kroz ovakve programe pored podsjećanja na veoma bitne aspekte naše prošlosti ukaže na važnost obrazovanja i njegovu ulogu u razvitku čovjeka kao jedinke ali i našeg društva u cjelini te neodvojivu povezanost obrazovanja s napretkom a i samim opstankom našeg društva.

Voditelj programa, Esad Bajić je u uvodu podsjetio da su, kao i u mnogim drugim bosanskohercegovačkim kasabama, i u Konjicu prve medrese izgrađene krajem XVI i početkom XVII stoljeća, kad su ove kasabe doživjele i svoj najveći razvoj u osmanskom periodu. U Putopisu Evlije Čelebije se navodi da je Konjic u vrijeme dok je on prolazio njime (juni 1665) imao pored drugih vjerskih objekata i dvije medrese.

Među konjičkim muderrisima u literaturi se navode: Omer ef. Humo, Ali ef. Borić, Salih ef. Gačo, Agan ef. Kojić, Mustafa ef. Salihbegović, Hasan ef. Smajlović, Rustem ef. Rustempašić, Nezir ef. Hadžiomerović, hafiz Džemal ef. Kršlaković.

Potom je na temu "Obrazovanje u osmanskom carstvu s posebnim osvrtom na stanje u Hercegovini" govorio prof. dr. Adnan Velagić koji je u svom izlaganju predstavio obrazovni sistem u hercegovačkim gradovima u toku osmanske vladavine.

Prof.dr. Senadin Lavić govortio je na temu "Bošnjaci na početku XX stoljeća i obrazovni sistem" gdje je ukazao na uzroke i posljedice  stagnacije bošnjačkog  duha i korpusa u ovom periodu praveći paralele sa današnjim vremenom i dešavanjima.

Na kraju programa govorio je prof. dr. Ismet Bušatlić koji je govorio o konjičkim medresama i profesorima te, između ostalog naglasio, da je nepobitna činejnica kako su u Konjicu radile dvije medrese i kako su one bile rasadnik mnogih velikih alima iz raznih oblasti.

Radovi izloženi na ovom okruglom stolu bit će uskoro dostupni na našoj web stranici u rubrici odabrani tekstovi.

Ovaj okrugli sto prvi je u nizu planiranih kojima Medžlis Islamske zajednice Konjic želi u ovom vremenu podsjetiti na važne ustanove i pojedince čije postojanje i rad su obilježili našu prošlost i utkali se neizbrisovo u ono što našom tradicijom zovemo i doživljavamo.